Rady, ako zvýšiť IQ vášho domu

Na projekte záleží

Inteligentná stavba vie veľa. O vás, vašom životnom štýle, o svetle, slnku, teple, vetre. Ak chcete obývať skutočného génia, ktorý ušetrí vaše peniaze a bude spĺňať všetky vaše očakávania, siahnite po vopred premyslenom projekte. Len dobre postavený dom so správnou orientáciou, zateplením a kvalitnou strechou dokáže efektívne slúžiť svojim obyvateľom.
Viac info >

Hodnoťte a zatepľujte

Energetické hodnotenie stavby skúma štyri základné oblasti: tepelnú ochranu budovy, vykurovanie a prípravu teplej vody, vetranie a klimatizáciu, elektroinštalácie a osvetlenie. Hodnotenie je výbornou pomôckou, v ktorej okrem skonštatovania stavu nájdete aj odporúčania na jeho zlepšenie. Takže ak si necháte zhodnotiť už projekt domu a ten nedopadne najlepšie, nevadí. Viete, ako na to a nakoniec z neho môžete spraviť Einsteina medzi domami. Zlaté pravidlo múdrych domov znie: zatepľovať, zatepľovať a ešte raz zatepľovať. Podľa novej normy musí byť napríklad zateplenie striech dvakrát hrubšie ako doteraz.

Ticho vždy, keď chcete vy

Zvuková izolácia sa oplatí aj keď doma nemáte nahrávacie štúdio. Domácnosti sú hlučné miesta - práčka perie, mixér mixuje, v detskej izbe si ratolesť v sobotu dopoludnia rada dopraje rokový koncert. Nehovoriac o zvukoch, ktoré k vám doľahnú zo susedstva. Pri stavbe alebo rekonštrukcii preto nezabudnite na akustiku, ktorej špičku predstavuje modrá akustická doska.

Bývajte na „Áčko“

Sedem energetických kategórií od A po G známkujú šetrnosť vášho domova. Platí tu to isté ako pri pračke či chladničke - áčková budova vám šetrí peniaze, géčková ich vyhadzuje von oknom. Na rozdiel od bielej techniky, v prípade stavieb za nás rozhoduje norma - nové alebo významne obnovené budovy musia spĺňať podmienky kategórií A alebo B.

Zistite, kde je sever

Tvar domu či bytu a jeho orientácia na svetové strany významne prospieva jeho inteligencii. Členitý pôdorys môže vyzerať efektne, no vždy treba zvážiť, do akej miery skomplikuje napríklad vykurovanie. Veľmi dôležité je tiež vedieť, kde je sever - a to doslova. Tam totiž môžete nasmerovať kúpeľňu, kuchyňu či komoru, jedným slovom miesta, kde nepotrebujete tak veľa tepla či svetla. V spálni naopak oceníte juh, z obývačky sa najlepšie kochá výhľadom na juhovýchod.

Jednoduchá strecha šetrí

Strecha je koruna domu. Jej tvar, konštrukcia a zateplenie má kľúčový význam pre celkovú efektivitu a zdravie domu. Čo sa energetickej efektívnosti týka, strecha je najkritickejšia konštrukcia domu. Bohužiaľ sa nedá jednoznačne povedať, ktorá strecha je najinteligentnejšia. Platí však jednoduché pravidlo - čím kompaktnejšia stavba, tým menej únikov tepla. Palác s vežičkami preto radšej prenechajme kráľovským rodinám.

Zelená strecha vyhráva

Všetci by mali chcieť zelenú strechu! A nielen preto, že zelená je dobrá na nervy. Ak máte extenzívnu, to znamená bezúdržbovú zelenú strechu, vybavili ste svojmu domovu aspoň 40 bodov v IQ teste. Netreba ju polievať ani kosiť. Ochráni hydroizoláciu strechy, pôsobí ako akustická izolácia a zároveň ochrana pred poveternostnými vplyvmi. Nehovoriac o jej prospešnosti pre životné prostredie.

Okná menia pohľad na svet

Čím viac vrstiev skla, tým lepšie. Okná a dvere sú únikové cesty, bohužiaľ, nielen pre obyvateľov domu, ale aj pre teplo. Preto platí, že investícia do naozaj kvalitného trojskla sa oplatí. Ideálne aj inteligentného. Veď kto by neocenil, že jeho okno v lete chladí a v zime hreje? Inteligentné sklo to dokáže. Okná do ulice? Žiaden problém. Stačí naprogramovať a z číreho skla sa za okamih stane mliečne. Zvedaví susedia majú smolu. Ak sa chystáte vymieňať okná a po ich výmene potrebujete upraviť špalety okien, dajte si záležať na výbere kvalitného materiálu.

Nenechajte teplo ujsť cez okno

Rozhodovať o rámoch okien a balkónových dverí chce odhodlanie. Je množstvo parametrov, ktoré treba brať do úvahy. Každý materiál má množstvo rozdielnych vlastností, a to sme ešte nespomenuli tesnenia a kovania. Napríklad v kategórii tepelná izolácia vyhráva mäkké drevo a plast, najpevnejšie, a teda aj najodolnejšie proti vlámaniu, sú zasa oceľové a hliníkové rámy. Najnižšiu životnosť majú plastové okná a najvyššiu hliníkové a oceľové, vydržia aj sto rokov. Áno, to isté môžeme povedať aj o drevených rámoch, no len vtedy, ak sa o ne majiteľ svedomito stará. Drevené rámy sú tiež najekologickejšie.

Tepelné čerpadlá ušetria

Tepelné čerpadlá sú populárne, lebo využívajú zadarmo teplo zo vzduchu, zeme alebo vody. V skratke to funguje tak, že tepelné čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho chladnejšieho prostredia, zohreje ho a odovzdá do vykurovacieho systému. Najobľúbenejší druh čerpadiel vzduch/voda získava teplo zo vzduchu. Je nenáročné na podmienky montáže. Ak je zdrojom tepla voda, limitujúcim prvkom je výdatnosť studne a požiadavky na zloženie vody. Čerpadlá zem/voda sú vhodné najmä pre menšie budovy, inštalácia zemných kolektorov pri väčších stavbách je náročnejšia a drahšia.

Múdry dom sa ovláda sám

Inteligentná integrovaná riadiaca jednotka. Vyvetrá pomocou rekuperačného systému, ktorý privedie do vnútra budovy tepelne optimalizovaný čerstvý vzduch. Prispôsobí polohu žalúzií svetlu. Obslúži osvetlenie, bazén, elektrické zámky, kamerový systém aj audiovizuálnu techniku. Nastaví kúrenie alebo chladenie. Znie to ako sci-fi? V skutočnosti nie je tento mozog domu žiadnou novinkou a až na výnimky je naozaj múdrejší ako človek - jednoducho preto, že dokáže naraz spracovať obrovské množstvo informácií a v sekunde ich vyhodnotiť.

Zateplený dom = šetrný dom

Zateplenie vládne svetu a inteligentným stavbám zvlášť. Na ilustráciu - 35 % tepla uniká cez obvodové múry domu, 25 % cez strechu, 15 % cez dvere a podlahu. Okná majú na svedomí 10 % úniku tepla. Takže rozum vraví, zatepliť! Existujú dva spôsoby, ako na to: odvetraný zatepľovací systém sa vytvára osadzovaním tepelnoizolačných dosiek do kovovej alebo drevenej konštrukcie - roštu. Rošt nesie fasádny obklad a zároveň vytvára odvetrávaciu vzduchovú medzeru. Je to ekonomicky náročnejší spôsob, vhodný napríklad pre budovy so zvýšenou vlhkosťou. Bežnejší a lacnejší je kontaktný zatepľovací systém; tepelnoizolačná doska sa lepí a kotví priamo na stenu a na ňu sa nanáša tenká omietka.

Vyberte si správny „kabát“ pre svoje bývanie

Čím zatepliť? Záleží na tom čo a prečo. Na podlahy a strechy je vhodná izolácia, ktorá je odolná proti záťaži - polystyrén alebo minerálna vlna. Ak je dôležitá požiarna bezpečnosť alebo akustika, odporúča sa sklená alebo kamenná vlna. Keď je prioritou tepelnoizolačná schopnosť, je to zložitejšie - do hry vstupujú rôzne parametre, ktoré treba zmerať, porovnať a vyhodnotiť. Napríklad polystyrén je najpopulárnejším izolantom najmä vďaka výbornému pomeru cena/výkon.

Nebojte sa „dozatepľovať“

V praxi sa často stretávame s nedostatočným zateplením. Rozhodnutie o hrúbke je individuálne. Ideálne parametre odporučí projektant aj vzhľadom na novú teplotechnickú normu. Zaujímavosťou je zateplenie už zatepleného domu, ktorý nebol správne alebo dostatočne zateplený. Zateplenie v dvoch vrstvách funguje výborne. Je to dobrá správa pre tých, ktorí nemajú adekvátne zateplený dom a chceli by to zmeniť.

Doprajte si pokoj

Teplo nie je jediným "inteligentným" rozmerom vášho bývania. To, či počujete alebo nepočujete hlučných susedov radikálne vplýva na vašu pohodu.

Omietka je funkčná ozdoba

Nesmieme zabúdať ani na mejkap. Omietka je možno jednou z posledných stavebných úprav. To však neznamená, že ju treba zanedbať. V ponuke je opäť množstvo druhov s rôznymi vlastnosťami. Sadrová omietka je prírodná, zdravá a dýchajúca. Má krásnu čistú farbu a okrem toho, že vie byť dokonale hladká, dajú sa ňou vytvárať aj rôzne reliéfne dekoratívne techniky. Vápenno-cementová omietka sa zasa napríklad používa na miestach so zvýšenou vlhkosťou alebo tam, kde potrebujeme odolnosť. Najbežnejšia omietka je štuková. Jej jadro tvorí hrubá vápenno-cementová malta a hornú vrstvu jemná vápnová malta.

Na sucho alebo na mokro?

Suchá výstavba môže byť celkom zábavná a na mokrú zasa netreba dážď, to dá rozum. Mokrý proces výstavby je v podstate klasický spôsob stavby murovaného domu, ku ktorému patrí betón, malta a podobne. Pri suchej výstavbe ide o spájanie dosiek rôzneho druhu profilmi a kotviacimi systémami. Namiesto malty úradujú skrutky, rošty, závity a klince. Boduje najmä pri rekonštrukciách a tam, kde nie je možné dodatočne zaťažovať pôvodné základy.
Certifikovaný systém >

Podeľte s nami o vaše skúsenosti, ako zvýšiť inteligenciu bývania

comments powered by Disqus